جێگیر

ئاگاداری بۆ هەموو ئەندامان و میوانان!

مەکۆکان تەنها شوێنی وتوێژکردنی بەرفراوانی هەموو بابەتەکانی ویکی و بوارەکانی سەرچاوەی کراوەیە. هەروەها بابەتەکانی ڕادیۆ و پۆدکاستی چاوگ. بۆ پرسیاری نوێ بەشەکانی مەکۆ بەدروستی هەڵبژێرە بزانە پرسیارەکەت لە کامە هاوپۆلدا جێگای دەبێتەوە و دڵنیابە وەڵام وەردەگریتەوە.

#1 October 3, 2011, 20:45

rawand_hawlery
ئەندام
تۆماربووە لە: October 3, 2011,
پەیامەکان: 7

چۆن unbntu10.10لەسەر کۆمپیتەری ئاسایی دابەزێنم

سەرەتا سلاو من تازە هاتومەتە مەکۆکانی چاوگ

من پێشتر ئەنبنتو 10
10م کار پی کردوە بە هۆی نەزانین و شارەزا نەبون ڵێی توشی گەورەترین کێشە هاتم ئەویش ئەوەبو کەوا گشت بەشەکانی دیسکی رەق ی کۆمپیتەرەکەمی رەش کردەوە بە هۆی چەندین سیتەمی لینیوکسەوە توشی ئەو کێشە هاتم
ئینجا زۆر رقم لە لینیوکس بۆوە تەنانەت بە تەمابوم سیدیەکەشی  بشکێنم هەستام ویندۆس xpم دانا بەڵام پەشیمان بومەوە دەزانن بۆ بە خوای مردم لەگەڵ ئەو خاویەیی هەڵەکانی بەرنامە نایساییانەی بە هۆی ڤایرۆس  زیاتر کێشەی من لە روی مادی نەبو بەڵکو تەکنیکی کێشەم هەبو کەگەڵ سیستەمەکە تەنانەت کەوا زانیم مەکۆیەکی کوردی هەیە وەک چاوگ زۆر حەزم کرد سیستەمی لینیوکس دابمەزرێنم و ویندۆس فرێ بدەم سوپاسی کاک سیاش دەکەم بۆ پشتگیری کردنی ئەو سیتەمە  وە من دابەشکراوەکانم بە شێشوەی سی دی و دی ڤی دی هەیە

بەڵام کێشەی من لەگەڵ دابەشکراوەکانی لینیوکس بە تایبەتی ئەنبنتو 10.10 ئەوەیە کە دەبی ئیلا دیسکی رەق HARD DISKی کۆنپیتەرەکەمی بدەمێ ئەمەش ناکرێت چونکە من تەنیا یەک PCم هەیە ئەو زنایرایانە بخەمە کوێ ؟؟؟؟؟؟؟

هەر بۆیە خۆم کردە ئەندام تا جوابی خۆم وەرگرم دەموێت بزانم چۆن لەسەر بەشێکی دیسکی رەق ئەنبنتو 10.10 یاخود هەر دابەشکراوێکی تر ئەم کارە بکەم وتا لەسەر یەک بەشی دیسکی رەق دایبەزێنم و کار لەسەر بەشەکانی تر نەکات

دەرهێڵ

#2 October 3, 2011, 21:42

ئاکار نەزیری
ئەندام
شوێن: سلێمانی
تۆماربووە لە: December 12, 2010,
پەیامەکان: 370
ماڵپەڕ

Re: چۆن unbntu10.10لەسەر کۆمپیتەری ئاسایی دابەزێنم

دایمەمەزرێێنە ! , لە پێشا لە لایەکەوە دیامەزرێنە بزانە لەگەڵتا ئەگونجێ و چۆنە و خۆت ڕابێنە .
http://www.ubuntu.com/download/ubuntu/windows-installer

زانستپەروەرانی کورد Www.zKurd.Org

دەرهێڵ

#3 October 4, 2011, 08:35

rawand_hawlery
ئەندام

زۆر سوپاس ئەوە کێشەی من بو کە نەم دەتوانی لەسەر بەسەکی هارد دیسکەکە دای بمەزڕێنم ئیستا بە هۆی بەرنامەی Download Windows installer
You can download Ubuntu and run it alongside your current Windows system.

وا دای دەمەزرێنم

بەڵام ئایا بۆ هەمو دا بەشکراوەکانە

دەرهێڵ

#4 October 4, 2011, 08:44

rawand_hawlery
ئەندام

بەرنامەکەم دابەزاند بەڵام ئەنبنتۆی 11.4 بە ISOدای دەبەزێنێ ئایا رێگای تر هەیە بۆ ئەوەی ئەنبنتو بێ دابەزاندنی لە ئینتەرنێت راستەو خۆ لە سەر سی-دی یان دی -ڤی -دی دای بەزێنێت

دەرهێڵ

#5 October 4, 2011, 10:22

ئاکار نەزیری
ئەندام
ماڵپەڕ

ئەو لینکەی من بۆم داناوی دامەزراندنی ئوبونتوی ١١.٤ لە سەر ویندۆز یان ئەتوانی دایبگریت و لە ڕێگای نەرمەکاڵایەکی وەکو [wiki:3cyhx7il]VirtualBox[/wiki:3cyhx7il] , بەڵام ساناترین ڕێگا .
http://www.ubuntu.com/download/ubuntu/windows-installer

دەرهێڵ

#6 October 4, 2011, 11:39

rawand_hawlery
ئەندام

کاکە من VirtualBoxدوا ڤێرژنم هەیە وە لینیوکسم لەسەر دامەزراندوە نامەوێت ویندۆس بە کار بێنم  تەنیا لینیوکس بە کار دێنم ئەو لینکەی تۆدات ناوە لینیوکسیش لەگەڵ خۆی دادەبەزێنی وە هێڵەکەم ئیەوەندە خاوە دەبی 6 رۆژی دی بوەستم تا داونلۆدی دەکات!!!!!!!!!!!

دەرهێڵ

#7 October 4, 2011, 17:06

ئاکار نەزیری
ئەندام
ماڵپەڕ

rawand_hawlery نووسی:

کاکە من VirtualBoxدوا ڤێرژنم هەیە وە لینیوکسم لەسەر دامەزراندوە نامەوێت ویندۆس بە کار بێنم  تەنیا لینیوکس بە کار دێنم ئەو لینکەی تۆدات ناوە لینیوکسیش لەگەڵ خۆی دادەبەزێنی وە هێڵەکەم ئیەوەندە خاوە دەبی 6 رۆژی دی بوەستم تا داونلۆدی دەکات!!!!!!!!!!!

گوناحی من و ئوبونتو چییە هێڵی تۆ خاوە ؟
ئایا ئەتەوێ ٢ پارتێشنت هەبێ یەکێکیان ویندۆز بێ ئەوی تر لینوکس بەو شێوەیە ؟ یاخود ئەتەوێ لە نێو دابەشکراوەکەت دوو پارتێشنت هەبێ ؟
http://en.wikipedia.org/wiki/Disk_partitioning

دەرهێڵ

#8 October 4, 2011, 21:04

rawand_hawlery
ئەندام

بەڵێ وەک و خۆت وتت دو پارتێشنم هەبێت یەک ویندۆس یەک لینیوکس

دەرهێڵ

#9 October 4, 2011, 23:36

Hewa
ئەندام
شوێن: كوردستان / هه‌ولێر
پەیامەکان: 1

كاك ره‌وه‌ند كێشه‌كه‌ت زۆر ئاسانه‌ له‌  سه‌ره‌تادا ویندۆزه‌كه‌ت دابمه‌زرێنه‌و ئه‌و كاته‌ی كه‌ وێندۆزه‌كه‌ت داوات لێ ده‌كات پارتیشنێك هه‌لبژێری بۆ ئه‌وه‌ی وێندۆزه‌كه‌ی له‌سه‌ر دابمه‌زرێ تۆ هه‌موو پارتشینه‌كانت ڕه‌ش بكه‌وه‌ سه‌ر له‌ نوێ سێ پارتیشن درووست بكه‌ گریمان هارد دیسكه‌كه‌ت قه‌باره‌كه‌ی 100 گێگایه‌ تۆ پارتیشنێك درووست بكه‌  و قه‌باره‌كه‌ی بكه‌ 75 گێگا بۆ ئه‌وه‌ی وێندۆزه‌كه‌ت له‌سه‌ری دابمه‌زرێنی پاشان پارتیشنێكی تر درووست بكه‌ و قه‌باره‌كه‌ی بكه‌ 20 گیگا و ئێستا دوو پارتیشنمان هه‌یه‌و پارتشنێكی تر درووست بكه‌ و بیكه‌ 5 گێگا به‌م شێوه‌یه‌ ئێستا 3 پارتیشنمان هه‌یه‌ و ویندۆزه‌كه‌ت له‌سه‌ر پارتیشنی یه‌كه‌م دابمه‌زرێنه‌
دوای دامه‌زراندنی ویندۆزه‌كه‌ت ئه‌مجاره‌یان ئۆبه‌نتووه‌كه‌ یان هه‌ر دابه‌شكراوێكی تری لینۆكس دابمه‌زرێنه‌ و بۆ نموونه‌ باسی ئۆبه‌نتووت بۆ ده‌كه‌م و له‌ كاتی دامه‌زراندن تۆ Specify Partions Manually (Advanced)  هه‌ڵبژێره‌ و سێ پارتیشنت نیشان ده‌دات و یه‌كێكیان وێندۆزه‌كه‌تی له‌سه‌ره‌ به‌هیچ شێوه‌یه‌ك نابی ده‌ستكاری  بكه‌یت و به‌قه‌باره‌كه‌یان بیان ناسه‌وه‌
ئه‌و پارتیشنه‌ی كه‌ قه‌باره‌كه‌ی 20 گێگایه‌ كلیكی له‌سه‌ر بكه‌و پاشان كرته‌ له‌سه‌ر Revert بكه‌و وه‌ك ئه‌م وێنه‌یه‌ی لێ بكه‌
12install-575x255.png
پاشان ئه‌و پارتیشنه‌ی كه‌ قه‌باره‌كه‌ی 5 گێگایه‌ كلیكی له‌سه‌ر بكه‌و پاشان كرته‌ له‌سه‌ر Revert بكه‌و وه‌ك ئه‌م وێنه‌یه‌ی لێ بكه‌
13install-575x255.png
ئه‌وه‌ی دووه‌میان زۆر گرنگه‌  ئاگاداربه‌  تایبه‌ته‌ به‌ Swap Area  ئێستا كاتم  نییه‌  تاوه‌كو باسی  بكه‌م
پاشن ئه‌و پارتیشنه‌ی كه‌ قه‌باره‌كه‌ی 20 گێگا بوو ده‌ستیشانی بكه‌و كرته‌ له‌سه‌ر Install Now بكه‌و هه‌نگاوه‌كانی دواتر جێ به‌ جێ بكه‌ تاوه‌كوو داده‌مه‌زرێ و  تۆزێك دره‌نگ ته‌واو ده‌بێ
تێبیی ئه‌گه‌ر بێت و یه‌كه‌مجار ئۆبه‌نتوو دابمه‌زرێنی و پاشان وێندۆز ئه‌وا ده‌بێ 4 پارتیشن درووست بكه‌ی یه‌كه‌كیان بۆ ویندۆزه‌كه‌ سێه‌یه‌كه‌ی تریش بۆ ئۆبه‌نتووه‌كه‌ چونكه‌ له‌م باره‌دا ده‌بێ پارتیشنێكی تایبه‌ت درووست بكه‌ی بۆ Boot
چونكه‌ ئۆبه‌نتوو له‌ كۆتایی دامه‌زراندنیدا به‌ دوای سیته‌مێكی كارپێكه‌ر ده‌گه‌ڕێت له‌سه‌ر كۆمپیوته‌ر ئه‌گه‌ر هه‌بێت ئه‌وا خۆی فۆلده‌ری بووت درووست ده‌كات و كۆمپیوته‌ره‌كه‌ت ده‌بێ به‌ ده‌بڵ بووت ئه‌گه‌ر نه‌بێت ئه‌وا درووستی ناكات

تێبینی : ده‌توانی به‌بێ فۆرماتیش پارتشنه‌كانت ده‌ستكاری بكه‌ی به‌ڵام سه‌ركه‌وتوو نییه‌ و ئۆبه‌نتوو  نیشانیان نادات له‌كاتی دامه‌زراندندا

دەرهێڵ

#10 October 5, 2011, 09:09

rawand_hawlery
ئەندام

زۆر سوپاس بۆ پەیامەکەت ئیستا زانیم تاقی دەکەمە وە

دەرهێڵ

تەختەی پێپەڕە

بەهێزە بە : FluxBB